Calendar

You can download the latest CSA calendar here

JANUARY       
Fri 1INVESTEC SFB CANAL CHALLENGE
Sun 3Xtreme Bushmans Challenge one day stage race - one entry fee Stage 1 - Wagondrift to Lambert Park 12kmBBUSGary Campbell082-4516266
Xtreme Bushmans Challenge one day stage raceStage 2 - Lambert Park to Weenan Road22kmABUSGary Campbell082-4516266
Sat 9ERK FLAT DUSIHomestead Dam BenoniFERKRichard Tandy0827492486
Sun 10DABS DAMBUSTERSEmmerentia DamFDABJason Brown0761120402
Sat 9KFC MOOI RIVER RACEMooi River18kmCIMPKelvin Mumford072 086 25 49
Sun 10Karkloof CanterHowick15kmCMIDChris Slater060-9356354
Tues 12Crusaders Nite RaceKCC Clubhouse Blue Lagoon16kmFCRUWarren Hardwick 829246004
Fri 15 BORDER SUMMER SERIES
Sat 16 Sun 17EUROSTEEL HIGHVELD CROCJukskei RiverBDABJason Brown0761120402
Sun 17Hi-Q Challenge Bon Accord Park, Albert falls Dam 25kmCFEZColin Davie072-3440244
Sat 23N3TC Drak Challenge Day 1 - ICF CLASSIC SERIESStart Castleburn Bridge - Swartberg Bridge26kmACANRichard Jardinerichard@underbergforge.co.za
Sun 24N3TC Drak Challenge Day 2 - ICF CLASSIC SERIESSwartberg Bridge to Hopewell Farm39kmACANRichard Jardinerichard@underbergforge.co.za
Sun 24Marathon K1 and Mini-MarathonWemmer PanFJCCPete Rossouw082 895 8129
Fri 29 BORDER SUMMER SERIES
Sat 30TWK - Dash n Crash - Capitol Caterers/Popes Canoe Interschools race with K1Camps Drift to Low-level K1 and K2 races10kmBNATMary Millward333949994
Sun 31Campbells to Dusi BridgeCampbells Checkpoint bridge to Dusi Bridge25kmBESTKyle Dohne083-6344436
Sat 30 GCU SCHOOLS LEAGUEEmmerentia DamFDABTracey Watkins0825640163
Sat30 - Sun 31BREEDE SS BWCCU
Sat 30 Sun 31JCC 2 DAY KLIPKlip RiverBJCCMartin vd Bergh0723029799
FEBRUARY
Fri 5 BORDER SUMMER SERIES
Sat 6LCC ELANDS MEMORIAL 3338LCCCRAIG LEWIS0736656881
Sat 6Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Bushmans Race - MICWagendrift to Lambert Park, Estcourt12kmCKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
SAT 6-SUN 7BRAK RIVER RACE - K2Above theNormal Fish course?FISPhillip de WetDeWetP2@dwa.gov.za
Sat 6thWEST COAST CHALLENGEFWCCU
Sun 7WC Junior Sprints 1Peninsular
Sun 7Inanda Dam to Durban Inanda Dam to Blue Lagoon35kmBKINTerry Drummond0833262333
Tue 9VLC NITE RACEVictoria Lake, GermistonVLCWayne Saunders0824148627
Sat 13 Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Sprints - MARCAMPS DRIFT200mFKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sat 13Marathon K2 and Mini-MarathonWemmer PanFJCCPete Rossouw082 895 8129
Sun 14FNB Dusi Open Day NATMary Millward033-3421528
Sun 14WC Junior Sprints 2Langebaan
Wed 17FNB Dusi Canoe Marathon Expo and RegistrationNATMary Millward033-3421528
Fri 19BORDER SUMMER SERIES
Thurs 18FNB Dusi MARATHON Day 1 2016Camps Drift to Dusi Bridge120kmANATMary Millward033-3421528
FRI 19FNB Dusi MARATHON Day 2 2016Dusi Bridge to Inanda DamANATMary Millward033-3421528
Sat 20FNB Dusi MARATHON Day 3 2016Inanda Dam to Blue LagoonANATMary Millward033-3421528
Sun 21WC Junior Sprints 3Tygervalley
FRI 26 PossibleKZN PRIZEGIVING - move to May?KNCUJohn Oliver825502859
Fri 26 BORDER SUMMER SERIES
SAT 27 ST FRANCIS SURFSKI CHALLENGE 18kmCEHEMPEL@GMAIL.COM
Sat 27 and 28Capitol Caterers/Popes Canoe School River Champs K1 - MICUnderberg16kmCKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sat 27 and Sun 28Canoe Polo World Championships SelectionsEmmerentia DamDABJason Brown0761120402
Sat 27SCHOOLS LEAGUE VLCGermiston LakeVLCTracey Watkins0825640163
Sat 27High Altitude Surf Ski ChampsEmmerentia DamDABJason Brown0761120402
Sat 27PAARL - LE BAC NOVICE RACE CWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 28WC Junior and Senior SprintsPCC
Sun 28Nyala Pans to St ElmosNyala Pans to St Elmos - Umkomaas25kmB+UMZLana Allen082-7435838
MARCH
Fri 4NON-STOP DUSICamps Drift to Blue Lagoon120kmANATMary Millward033-3421528
Sat 5KZN Sprints 1 KZN CHAMPS - Team selection to SA ChampsSHONGWENIHeats and SemisFKNCUJohn Oliver082-5502859
Sun 6KZN Sprints 2 KZN CHAMPS - Team selection to SA ChampsSHONGWENIFinalsFKNCUJohn Oliver082-5502859
Sat 5CD Slalom RaceBethlehemACDCameron McIntoshdrcameron.mcintosh@gmail.com
Sat 5SCHOOLS LEAGUE FLCCFLORIDA LAKEFFLCCTracey Watkins0825640163
Sat 5GCU SPRINT CHAMPS and TRIALSTBA FGCUTBATBA
Fri 11Varsity College FNB SA Schools Surfski Champs
Sat 12LITTLE FISH MARATHONBWCCRob Leerobertlee2606@gmail.com
Sat 12NEKKIES TO ALFIES NOVICE RACECWCCU
Sat 12Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Slalom - MAR KNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sun 13BRIDGESTONE HELLA-HELLA To Josephines BridgeHella Hella to Josephines Bridge32kmA+KINErnie Alder724377397
11-13 March SA SPRINT CHAMPS - WC Snrs - Africa Champs - Junior and U23 - PARA and Olympic QualifucationsSHONGWENIKNCUKIM POPLEadmin@umz.co.za
Sat 19STIHL UMKOMAAS MARATHON Day 1 2016 - KZN K2Josephines Bridge to Riverside Store35kmA+KINErnie Alder724377397
Sun 20STIHL UMKOMAAS MARATHON Day 2 2016 - KZN K2Hella Hella to Josephines Bridge32kmA+KINErnie Alder724377397
22-24 March SA SCHOOLS SPRINTSSHONGWENI200, 500, 1000, 2000 and 5000mFKNCUKIM POPLEadmin@umz.co.za
Sun 27PENNY PINCHERS PLET SURFSKI
Mon 28KING OF THE KROMMESFCCCath Mitchleymitchley@mweb.co.za
EASTER SUNDAY MARCH 27th 2016
28,29,30 and 31KZN SLALOM CAMPHella Hella AKNCUCameron McIntoshdrcameron.mcintosh@gmail.com
APRIL
Fri 31 - Sun 3AFRICA SPRINT CHAMPS and African Olympic qualificationsSHONGWENI DAMFKNCUKIM POPLEadmin@umz.co.za
Sat 2TUGELA Marathon Day 1 Middlesdrift to The Big Fig45kmACRURod Bowes082-7896422
Sun 3TUGELA Marathon Day 2Big Fig to another Big Fig30kmACRURod Bowes082-7896422
1/2&4SA SLALOM CHAMPS and First Selection eventBethlehemCDCameron McIntoshdrcameron.mcintosh@gmail.com
Sun 3VLC KLIP CAKE RACEScouthall to Caravan ParkBVLCCWayne Saunders0824148627
Sat 9WCCU NOVICE RACE K1CWCCU
Sat 9 to SunMARATHON WORLD CUP TEST EVENTCamps DriftFNATMary Millwardinfo@dusi.co.za
Wed 13WC 10000m K1MIL - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 16 -Sun 17SA CANOE POLO CHAMPIONSHIPSSHONGWENI0FKNCULaurel OettleLaurel Oettle
Sat 16Berg River Dam K2Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 16BASF WATUNI KLIP NOVICE RACE Scout Hall to Caravan Park16kmBWATJan Leonard0836805952
Sun 17CLIPPETY CLOPKwelera River East London6 or 20km + GuppyCBORAngus Warrenangus@batechubb.co.za
Sun 17 AprilBay Union Grading Race @ Marine (Bay Union Surfski Series Race 1)KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Wed 20WC 10000m K2PEN - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 23K1 MarathonWemmer PanFJCCPete Rossouw082 895 8129
Sun 24K2 MarathonWemmer PanFJCCPete Rossouw082 895 8129
Sat 23Stanford to HermanusWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 24McCarthy Toyota King Of The Bay  (Bay Union Surfski Series Race 2) @ Stella Canoe Club KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Fri 29 to Sat 30ORANGE DESCENTUPPINGTONACDCUWaldo van der Linde072 184 9090
MAY
Mon 2 MayVenue TBC @ Marine (Bay Union Surfski Series Race 3)KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 7KZN Marathon Pre-Event 1NCC - CAMPS DRIFTFNATMary Millward033-3421528
Sat 7Marina da Gama K1PEN - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 8Western Cape Pre Marathon 1Arrieskraal Dam - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 8 May Lion of Africa Challenge @ Durban Surf (Bay Union Surfski Series Race 4)KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 7GCU MARATHON CHAMPS K1Homestead Dam BenoniFERKRichard Tandy0827492486
Sun 8GCU MARATHON CHAMPS K2Homestead Dam BenoniFERKRichard Tandy0827492486
Sat 14KZN Marathon Pre-Event 2NCC - CAMPS DRIFTFNATMary Millward033-3421528
Sun 15 MayBay Union Surf Challenge @ Marine(Bay Union Surfski Series Race 5)KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 14Paarl to Lady Loch Novice K1 RacePaarl - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 14 CHALUMNA 18KMSHANEshane@mweb.co.za
Sun 15Western Cape Pre Marathon 2Arrieskraal Dam - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 14VLC KLIP CAKE RACESports Ground to Caravan ParkBVLCWayne Saunders0824148627
17th to 19th MayWorld PARA Sprint Championships - GERMANY
20th to 22nd WORLD CUP SPRINTS No 1 GERMANY
21/22KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
21st and 22ndECCU Marathon Champs Settlers Dam GrahamstownHosts Rhodes UniversityFECCU - RHOGary Atkinsongarya@mweb.co.za
21/22 May Final SA SLALOM SELECTION EVENT Not going to workCDCameron McIntoshdrcameron.mcintosh@gmail.com
Sat 21PAARL SKOOTJIE K1BWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 22FLC KLIPSportsground to WaterfrontBFLCCVaughn Steven0823730159
21/22 May KZN MARATHON CHAMPIONSHIPS CAMPS DRIFT PMBURGNCC CAMPS DRIFTFNATMary Millward033-3421528
27th to 29th May WORLD CUP SPRINTS No2 CZECH REPUBLIC
Sat 28NOVICE RACE CWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
28/29Coastal Series Race 2 - Winkle KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 28 - Sun 29WESTERN CAPE MARATHON CHAMPIONSHIPSFWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 29SCHOOLS LEAGUEHomestead Dam BenoniERKTracey Watkins0825640163
21-22SPRINT WC CZECH
29 May Comrades Marathon
JUNE
42494Coastal Series Race 3 - Pirates Umhlanga PiratesKNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 4GOUDE to BRIDGETOWN - WC RIVER K1 ChampsWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 5VLC LONG AND SHORT KLIPHeidelberg Bridge/Sportsground to WaterfrontBVLCWayne Saunders0824148627
Sat 11 and Sun 12 JuneSA MARATHON CHAMPIONSHIPS WESTERN CAPEPENINSULAFWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
42715 Coastal Series Race 4 – 5 BeachesKNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 18 and Sun 19thDURBAN INTERNATIONAL CANO POLO FESTIVALSHONGWENI, KZNFKNCULaurel OettleLaurel Oettle
Sat 18-Sun 19PINK LADY DRAKENSTEIN MARATHONBerg River WC75kmWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
18/19 Scottburgh to BrightonKNCU SKIBarry Lewin083-7101351
25/26 Coastal Series Race 5 - FNB Durban Downwind KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 25WATUNI VAAL BERG K1Vaal BWATJan Leonard0836805952
Sat 25SCHOOLS LEAGUE/K4 at WatuniVaal WATTracey Watkins0825640163
Sat 25HERMAN - GOUDE K1Berg River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
27th to 2nd JulyLUX MARITIUS SURFSKI
JULY
Sat 2WELLINGTON - HERMONWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 3JCC UPPER KLIPLido Hotel to Scout HallBJCCMartin vd Bergh0723029799
Sun 3KNYSNA LAGOON CHALLENGE Harbour to Heads22KMKNYDarren Berry083-6719399
Sun 10NEDBANK Point Water Sport SKI RACE 1DUC 9am12km and 6kmPWSJaqui Boyd082-6715302
Sun 10FLCC KLIP Heidleberg Bridge to Caravan ParkBFLCCVaughn Steven0823730159
Sat09-Sun10Knysna Festival Canoe PoloKnysnaKNYPaul Dugmorepauldugmore@telkomsa.net
Wed12-Sat16BERG RIVER MARATHONBerg River, WC240kmWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 16SASOL DAM TO DAMTRICHARDSPRUIT DAMSASSean Boyley0834491661
Sun 17NEDBANK Point Water Sport SKI RACE 2DUC 9am12km and 6kmPWSJaqui Boyd082-6715302
Sun 17SHARE-LIST PROPERTY SEASON OPENER Upper Umgeni 16kmCUMZLana Allen082-7435838
Sat 23NOVICE K2 WCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 23SA K4 and Capitol Caterers/Popes Canoe Schools K4's - KEA SAShongweni10kmKZN SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sun 24NEDBANK Point Water Sport SKI RACE 3DUC 9am12km and 6kmPWSJaqui Boyd082-6715302
Sat 23BOR WINTER SERIES 116kmBORAngus Warrensecretary@bordercanoeclub.co.za
Sun 24PAM GOLDING WINTER CHALLENGE
Sat 30CENTURION 9 MILERRIETVLEI DAMFCENGarth Willis0823714505
Sat 30-Sun 31OLIFANTS MARATHON K1Olifants River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 24NEDBANK Point Water Sport SKI RACE 4DUC 9am12km and 6kmPWSJaqui Boyd082-6715302
AUGUST
Sat 6OSDRIF/ALFIES-EILANDEWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 7NEKKIES EILANDEWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 6TUGELA 20's Day 1 Driel Barrage to Bergville20kmCRORGary Green082-2922314
Sat 6BOR WINTER SERIES 2BORAngus Warrensecretary@bordercanoeclub.co.za
Sun 7TUGELA 20'sSpionkop Dam to Steel Bridge20kmCRORGary Green082-2922314
7th to 20th AugustOLYMPIC GAMES - RIO
Tue 9WYZERSDRIFT K2Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 13BOR WINTER SERIES 3BORAngus Warrensecretary@bordercanoeclub.co.za
Sat 13ALFIES TO ROBERTSON K2Breede River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
13/14 Toti Downwind - Finish @ Toti Canoe Club – pre qualifier for Dolphin Coast (Non Series)KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 13Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Umgeni Relay - TWCGum Trees5km lapsRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sun 14Alex Caruth No 2Upper Umgeni 16kmCUMVHelmut Bruss082-7800134
Sun 14GCU MIXED DOUBLES LIEBENBERGS VLEILiebenberg's Vlei Reitz to TweelingDABJason Brown0761120402
20/21 Citadel My Gas Dolphin Coast Challenge (non series) @ Pirates SLC - KZN Surfski Champs for 2015 and KZN Trial for SA Champs in Cape Town in Dec (Non Series)KNCU SKIBarry Lewin083-7101351
Sat 20BOR WINTER SERIES 4BORAngus Warrensecretary@bordercanoeclub.co.za
Sat 20DREW TO SWELLENDAM K2Breede River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 21BONTEBOK K2Breede River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 21JCC KLIPSportsground to WaterfrontBJCCMartin vd Bergh0723029799
Sun 21Table Mountain DescentTable Mountain to Nagle Dam20kmBLEMAndrew Booth826034098
Thu 25Lance Park MemorialNCC Camps Drift16kmFNCCMary Millward033-3421528
27/28 August Da Real Downwind Series Race 1
Sat 27ROBERTSON TO BONNIVALE K2Breede River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 28FLCC KLIP Ixoxo Manzi to Caravan ParkBFLCCVaughn Steven0823730159
Sat 27Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Polo 1 - GIRLSShongweniKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sat 279am NCC BOAT AUCTIONCAMPS DRIFT PIETERMARITZBURG
Sat 27RBM Shaka Challenge ZKC Clubhouse Meerensee, Richards Bay21kmCZULHenry Wood083-2541836
Sat 27KOWIE INTERCITY RACESFCCCath Mitchleymitchley@mweb.co.za
Tue 30Duncan Scotney STE Clubhouse Silt Canal16kmFSTENeels Meyer 083-2310919
31st t0 3rdWORLD CANOE POLO CHAMPIONSHIPSSICILYICF
SEPTEMBER
1st to 4th SeptemberWORLD JUNIOR AND U23 SPRINTS - MINSK - BELARUS
Sat 3Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Polo 2 - BOYSShongweniKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sat 3 Sun 4DABS LIEBENBERGSVLEI RACE 2 DAY RACE Liebenberg's Vlei Reitz to TweelingDABJason Brown0761120402
Sat 3BREEDE MARATHON Western Cape K2 - SA K3 ChampionshipsBreede River - Western Cape72kmWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 4BREEDE MARATHON Western Cape K2 - SA K3 ChampionshipsBreede River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat/Sun 3rd /4thDa'Real Downwind Series Race 2Pirates - Umdloti 22kmFS/PiratesAngus Ferguson833099249
Sun 4Supa Quick Jock ClaasensUpper Umgeni 18kmCFEZColin Davie072-3440244
Sat 10Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Upper Umgeni - EPWAlbert Falls Wier to Baynes Drift Bridge16kmFKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Thu 08Erics Canoe Shop Race KCC at Blue Lagoon16kmFKINMark Ussher082-7868533
Sat 10GOUDE - BRIDGETOWN K2Berg River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 10WATUNI FAMC KLIPKLIP RIVERBWATJan Leonard0836805952
Sun 11SCHOOLS LEAGUEGermiston LakeFGCUTracey Watkins0825640163
Sun 11VLCC FLATGermiston LakeFVLCCWayne Saunders0824148627
Sun 11Ngwenya Challenge - Development Trial for Fish Camps Drift to Moto-X Wier BNGWTony Krause082-3763817
14th to 18th WORLD MARATHON CHAMPIONSHIPS - BRANDENBURG - GERMANY
Sat 17Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Shongweni Race - KEAShongweni Dam16kmCKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sat 17ERK VAAL - GCU K1 CHAMPIONSHIPS AND FISH TRIAL- Vaal - Dam Wall to PumphouseBERKRichard Tandy0827492486
Sun 18JCC LONG KLIPLido to IxoxoBJCCMartin vd Bergh0723029799
Sun18FRANSCHOEK TO PAARLBerg River - Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
ThuKNCU SCHOOLS AGM - 14h00 Maritzburg CollegeKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sat 24EERSTE RIVIER HERITAGE DAY K1Western CapeWCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat Sun 24-25thDa'Real Downwind Series Race 3Pirates - Umdloti 22kmFS/PiratesAngus Ferguson833099249
Sat 24 - Sun 25LOWVELD CANOE MARATHON Mphumalanga57kmLOWCRAIG LEWIS0736656881
Sat 24LIFFEY DESCENTDUBLIN, IRELAND
SAT 24PRE-FISH
Sun 25Nobby Nel MemorialUpper Umgeni 21kmCUMVHelmut Bruss082-7800134
Fri 30ERK NITE 15kmHomestead Dam BenoniERKRichard Tandy0827492486
OCTOBER
Sat Sun 01-02Da'Real Downwind Series Race 4Pirates - Umdloti 22kmFS/PiratesAngus Ferguson833099249
Fri 7Hansa Fish Marathon 2016 SA K1Fish84kmFISPhillip de WetDeWetP2@dwa.gov.za
Sat 08Hansa Fish Marathon 2016 SA K1FishFISPhillip de WetDeWetP2@dwa.gov.za
Sat 15Capitol Caterers/Popes Canoe Schools 10 lap Enduro - MARTBAFKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sat 15 or Sun 16Mouth to Mouth Ski - DownwindRichards Bay to Mtunzini35kmSZULHenry Wood083-2541836
Sat 15GCU SCHOOLS LEAGUE NITE RACEEmmerentia DamFDABTracey Watkins0825640163
Sun 16St JOHNS THREE SISTERS10kmChristianchristian@capstone45.com
Fri 21BORDER SUMMER SERIES 1BORAngus Warrensecretary@bordercanoeclub.co.za
Sat Sun 22 23Da'Real Downwind Series Race 5- 30 or 50 Km ChallengePirates - Umdloti 20+30kmFS/PiratesAngus Ferguson833099249
Sat 22Dam to Dam 2 Man Relay Day 1 K2Albert Falls to Cumberland25kmBORAngus Warrenangus@batechubb.co.za
Sun 23Dam to Dam 2 Man Relay Day 2 K1'sCumberland to Nagle Dam30kmBLEMArtwell Mhlophe073-2340343
Sun 23WC TRIPLE SERIES 1WCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 22 - Sun23Da'Real Rbay -Pirates 162km Downwind Surfski Challenge- series race 6.Richards Bay -Pirates.162kmFS/PiratesAngus Ferguson833099249
Fri 28BORDER SUMMER SERIES 2BORAngus Warrensecretary@bordercanoeclub.co.za
Sun 30WC TRIPLE SERIES 2WCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sun 30Umpetha ChallengeCamps Drift to Bishopstowe Hall18kmNATMary Millward033-3421528
Sun 16DABS 4 HOUR ENDURODabulamanzi Canoe ClubFDABJason Brown0761120402
NOVEMBER
FRI 4BORDER SUMMER SERIES 3secretary@bordercanoeclub.co.za
Sun 6SCHOOLS LEAGUE FINAL RACE AND PRIZEGIVINGHomestead Dam BenoniFERKTracey Watkins0825640163
Sat 5 Sun 6MPETER MARLIN SKI RACES S1 and S2East LondonBORCharl van WykCharl.vanWyk@bcx.co.za
Sun 6WC TRIPLE SERIES 3WCCULaura van Heerdenwpcanoe@gmail.com
Sat 12Popes WalkDusi Bridge to Mfula StoreSTENeels Meyer 083-2310919
Sun 13Popes Canoe Centre Alan Gardiner Memorial Ibis to DipIbis Point to Inanda Dam, Umgeni25.7kmBSTENeels Meyer 083-2310919
Sat 12 Sun 13VAAL MARATHON - SA K2 and GCU K2 CHAMPIONSHIPSVaal Dam to Parys68kmAJCCMartin vd Bergh0723029799
Fri 18BORDER SUMMER SERIES 4BORAngus Warrensecretary@bordercanoeclub.co.za
Sat 19Ithala ChallengeBivane Dam to Ithala Game Reserve42kmA+UMFMarius van Eeden082-8932357
Fri 25BORDER SUMMER SERIES 5BORAngus Warrensecretary@bordercanoeclub.co.za
Sun 27Ozzie GladwinBon Accord Park29kmCNATMary Millward033-3421528
DECEMBER
Fri 2 - Mon 5Commemorative Dusi Canvas Journey Alex Park PMB to Blue Lagoon Durban120kmAFEZAnton Venter/Bruce Acutt0333 471 766/828092573
Sat 350 Miler Day 1 KZN K2Mission Rapid to Marianne-Foley Causeway80kmAUMZLana Allen082-7435838
Sun 450 Miler Day 2 Marianne-Foley to eNanda Adventure Centre AUMZLana Allen082-7435838
Thur 7 - Sun 11PE to EL Ski RacePort Elizabeth to East LondonFARSBORAngus Warrenwyvern@sainet.co.za
Thu 08NCC NITE RACECamps Drift15kmFNATMary Millward333949994
Sun 11No8 to Josephines BridgeUmkomaas15kmBKINErnie Alder072-4377397
Sun 11FLCC DUSI KLIPHeidelberg Bridge to Caravan ParkBFLCCVaughn Steven0823730159
Wed 14Winkle - Toti - Winkle Lords and Ledgends Ski RaceWinklespruit LSC15SAMAMark Pontes083 2812007
Sat 17-Sun 18Two Day Wild Water Tour - Lambert Park to WeenanBushmans RiverGraeme Johnston082-4945660
Sun 18KZN MD ChampsScottsons Bridge - 2nd Coleford Bridge25kmBCANRichard Jardinerichard@underbergforge.co.za
Wed 28SPORTY ANDERSON SURFSKI RACESFCCCath Mitchleymitchley@mweb.co.za
Fri 30FAST DRAKUnderberg65kmACRUMalcolm Pitt074-1851519
JANUARY
Sun 1Xtreme Bushmans Challenge one day stage race - one entry fee Stage 1 - Wagondrift to Lambert Park 12kmBBUSGary Campbell082-4516266
Xtreme Bushmans Challenge one day stage raceStage 2 - Lambert Park to Weenan Road22kmABUSGary Campbell082-4516266
Sun 8ERK FLAT DUSIHomestead Dam BenoniFERKRichard Tandy0827492486
Sat 7KFC MOOI RIVER RACEMooi River18kmCIMPKelvin Mumford072 086 25 49
Sun 08Karkloof CanterHowick15kmCMIDChris Slater082-4985559
Tues 11Crusaders Nite RaceKCC Clubhouse Blue Lagoon16kmFCRURod Bowes082-7896422
Sat 14 Sun 15EUROSTEEL HIGHVELD CROCJukskei RiverDABJason Brown0761120402
Sun 15Hi-Q Challenge Bon Accord Park, Albert falls Dam 25kmCFEZColin Davie072-3440244
Sat 21SCHOOLS LEAGUE SPRINTSWemmer PanFJCCTracey Watkins0825640163
Sat 21N3TC Drak Challenge Day 1 - ICF CLASSIC SERIESStart Castleburn Bridge - Swartberg Bridge26kmACANRichard Jardinerichard@underbergforge.co.za
Sun 22N3TC Drak Challenge Day 2 Swartberg Bridge to Hopewell Farm39kmACANRichard Jardinerichard@underbergforge.co.za
Sun 22K1 MarathonWemmer PanFJCCPete Rossouw082 895 8129
Sat 28Dash n Crash K1 and K2 RacesCamps Drift to Low-level K1 and K2 races10kmBNATMary Millward333949994
Sun 29Campbells to Dusi BridgeCampbells Checkpoint bridge to Dusi Bridge25kmBESTChris Gillitt083-6344436
Sat 28 Sun 29JCC 2 DAY KLIPKLIP RIVERJCCMartin vd Bergh0723029799
FEBRUARY
Sat 4LCC ELANDS MEMORIAL 3338Elands RiverLOWCRAIG LEWIS0736656881
Sat 4Capitol Caterers/Popes Canoe Schools SprintsNagle Dam200mCKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sun 5Inanda Dam to Durban Inanda Dam to Blue Lagoon35kmBKINDuane Taylor845620435
Sun 5DABS DAMBUSTERSDabulamanzi Canoe ClubFDABJason Brown0761120402
Tue 7VLC NITE RACEVictoria Lake, GermistonFVLCCWayne Saunders0824148627
Sat 12SCHOOLS LEAGUE VLCVictoria Lake, GermistonFVLCCTracey Watkins0825640163
Sat 12Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Bushmans RaceWagendrift to Lambert Park, Estcourt12kmCKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sun 12FNB Dusi Open Day NATMary Millward033-3421528
Wed 15FNB Dusi Canoe Marathon Expo and RegistrationNATMary Millward033-3421528
Thurs 16FNB Dusi MARATHON Day 1 2017Camps Drift to Dusi Bridge120kmANATMary Millward033-3421528
FRI 17FNB Dusi MARATHON Day 2 2017Dusi Bridge to Inanda DamANATMary Millward033-3421528
Sat 18FNB Dusi MARATHON Day 3 2017Inanda Dam to Blue LagoonANATMary Millward033-3421528
FRI 24 PossibleKZN PRIZEGIVINGKNCUJohn Oliver825502859
Sat 25Capitol Caterers/Popes Canoe School K1 River Champs 16kmCKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sun 26K2 MarathonWemmer PanFJCCPete Rossouw082 895 8129
Sun 26Nyala Pans to St ElmosNyala Pans -Umkomaas25kmB+UMZLana Allen082-7435838
MARCH
Fri 3NON-STOP DUSICamps Drift to Blue Lagoon120kmANATMary Millward033-3421528
Sun 4SCHOOLS LEAGUE Sprint RaceEmmerentia DamFDABTracey Watkins0825640163
Sat 25GCU HIGH ALTITUDE SURF SKI RACEDabulamanzi Canoe ClubFDABJason Brown0761120402
Sat 4KZN Sprints 1Shongweni DamAll Heats and Semis- Olympic Distances only no LDFKNCUJohn Oliver082-5502859
Sun 5KZN Sprints 2Shongweni DamFINALSFKNCUJohn Oliver082-5502859
Sat 11Capitol Caterers/Popes Canoe Schools Mooi River Race 12kmCKNCU SCHOOLSRob Marriottrjjcmarriott@gmail.com
Sun 12HELLA-HELLA To Josephines BridgeHella Hella to Josephines Bridge32kmA+KINErnie Alder724377397
Sat 18UMKOMAAS MARATHON Day 1 2017Josephines Bridge to Riverside Store35kmA+KINErnie Alder724377397
Sun 19UMKOMAAS MARATHON Day 2 2017Hella Hella to Josephines Bridge32kmA+KINErnie Alder724377397
Sat 25K1 MarathonWemmer panFJCCPete Rossouw082 895 8129
Sat 26K2 MarathonWemmer PanFJCCPete Rossouw082 895 8129
Sun 26KZN Sprints 3Nagle Dam200m Races Female K2 LD and Male K2 LDFKNCUJohn Oliver082-5502859
APRIL
Sat 1TUGELA Marathon Day 1 Middlesdrift to The Big Fig45kmACRURod Bowes082-7896422
Sun 2TUGELA Marathon Day 2Big Fig to another Big Fig30kmACRURod Bowes082-7896422
Easter Friday 14 AprilFREE

All material on this website © Natal Canoe Club. A Gameplan Media website